Back

Prises de position - Prese di posizione - Toma de posición - Statements                


 

Itálie

Zbabělé zastrašování odborů Unione Sindacale di Base (USB)

 

 

Dne 6. dubna 2022 krátce před jedenáctou hodinou dopoledne vtrhla do národního ústředí svazu USB v Římě jednotka karabiniérů a provedla prohlídku bez soudního povolení s odvoláním na článek 4 zákona č. 152 z roku 1975. Anonymní telefonáty upozorňovaly na výskyt zbraní v římském ústředí.

Organizace zveřejnila fotografie a videozáznamy z operace a poskytla k nim komentáře na svých odborových internetových stránkách. Nepomohl ani vzdor a hněv přítomných vedoucích představitelů, kteří považovali za nedostačující a účelové přikládát pouhým, byť opakovaným anonymním telefonátům vážnost. Byli nuceni dát souhlas karabiniérům ke kontrole, kteří šli najisto na pánské záchody, kde ve splachovací nádržce "našli" pistoli zabalenou v celofánu. K nedůvěře a údivu přítomných karabiniéři vstřícně oznámili, že osoby odpovědné za telefonát budou identifikovány a obviněny.

Incident měl okamžitě celonárodní ohlas a vyvolal velké znepokojení a obavy základních odborových hnutí. Unione Sindacale di Base vznikla v roce 2010 sloučením RDB (Rappresentanze Sindacali di Base) a SdL (Sindacato dei Lavoratori), dvou historických svazů, které v Itálii působily po desetiletí. Konfederace zahrnuje také sdružení nájemníků, důchodce, nezaměstnané a studenty. USB je členem Světové federace práce (WFTU), která má podle všeho miliony členů.

Tato epizoda je mimořádně závažná a odehrává se v atmosféře, kdy vyhrocování společenského konfliktu bude buržoazii tlačit ke stále represivnějším a preventivnějším metodám v důsledku postupného mizení sociálních jistot.

Dnešní opatření zasáhlo USB, organizaci, která v poslední době hodně rozrostla v nejrůznějších odvětvích a která se vyznačovala různými iniciativami cílícími na blokování zásilek zbraní z letiště v Pise a z janovského přístavu.

Jedná se o jasné zastrašování, navíc v kontextu voleb do RSU (rappresentanza sindacale unitaria; jednotná odborová organizace, kolektivní orgán zastupující zaměstnance bez ohledu na jejich členství v odborové organizaci, pozn. překl.) ve veřejném sektoru, zaměřené nicméně proti všem proletářům, kteří budou vzhledem k hluboce zakořeněnému kolaborantství velkých třídně kolaborantských odborů nevyhnutelně vedeni k tomu, aby se stále více organizovali v orgánech nezávislých na kolaborantském odborářství. Navíc možnost, že by se takový vývoj mohl stát podnětem a povzbuzením k intervencím politických předvojů, velmi znepokojuje buržoazii a její odborářské a politické posluhovače.

Kontakt mezi komunisty a proletářskými předvoji bude předzvěstí znovuobnovení třídního boje. Je to jediná cesta, jak bojovat proti útlaku a nejistotě práce a nejistému životu, cesta, která neúprosně povede proletariát k rozhodující politické konfrontaci.

 

Proti represím, solidarita s USB!

Za znovuobnovení nezávislého třídního boje, za jednotu v boji, proti jakékoli iniciativě podporující mezitřídní "národní jednotu"!

 

 

Mezinárodní komunistická strana  (il comunista, le prolétaire, el proletario, Proletarian)

7. dubna 2022

www.pcint.org

 

Top

Back to Statements

Back to Archives